7 chýb, ktorých je potrebné sa vyvarovať pri predaji nehnuteľnosti

Články

Možnosť číslo 6. Notárska úschova

Pridané 09.01.2018

Poslednou možnosťou ako bezpečne uhradiť kúpnu cenu za prevod nehnuteľnosti je Notárska úschova, ktorá je najbezpečnejším spôsobom vyplatenia kúpnej ceny.

Zoznam notárov a kontaktné údaje na nich nájdete na stránke www.notar.sk. Na spísanie notárskej zápisnice o prevzatí peňazí do úschovy je potrebné sa vopred telefonicky u notára objednať a dohodnúť podrobnosti (identifikácia nehnuteľnosti, údaje o predávajúcich a kupujúcich, termíny, čísla účtov a podobne).

Zobraziť celý článok

Možnosť číslo 5. Banková Vinkulácia – úschova peňazí v banke

Pridané 19.12.2017

Ďalšou možnosťou, ako previesť peniaze pri predaji nehnuteľnosti, je Úschova peňazí v banke formou viazaného účtu, takzvaná vinkulácia, ktorá patrí medzi najrozšírenejšie a bezpečnejšie spôsoby vyplatenia peňazí a ktorú pri svojej práci bežne využívam po dohode s klientmi.

Zobraziť celý článok

Možnosť číslo 4. Úschova peňazí u advokáta

Pridané 05.12.2017

Vo svojej realitnej praxi som sa nestretol so spôsobom úschovy peňazí u advokáta, ale aj to je jedna z možností, ako vyplatiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť. Je to založené na podobnom princípe ako v predchádzajúcom prípade (úschova prostredníctvom realitnej kancelárie a to Zmluvou o úschove).

V prípade advokátskej úschovy peňazí, napr. na bankovom účte, musí ísť o samostatný účet zriadený v prospech klienta a nesmie ísť o účet, na ktorom má advokát svoje vlastné prostriedky. Klient si môže v tomto prípade dojednať i ďalšie podrobnejšie podmienky vyplatenia kúpnej ceny.

Zobraziť celý článok

Možnosť číslo 3. Úschova peňazí v realitnej kancelárii

Pridané 21.11.2017

Ďalšou z možností je menej častá, v súčasnosti málo využívaná úschova finančných prostriedkov v realitnej kancelárii, a to na základe Zmluvy o úschove, ktorá určuje jej podmienky  pri zriadení úschovy a samotné vyplatenie peňazí na účet predávajúceho-cich.

To znamená, že kupujúci vloží (bezhotovostne prevedie) na účet tretej osoby (v tomto prípade realitnej kancelárie) kúpnu cenu na dohodnuté časové obdobie s tým, že sa vzdáva práva disponovať s  týmito prostriedkami až do prevodu vlastníckeho práva na príslušnom katastrálnom odbore a to zvyčajne na obdobie  dvoch mesiacov. Jedinou výhodou oproti dvom predošlým spomínaným možnostiam je to, že ...

Zobraziť celý článok

Možnosť číslo 2. Platba peňazí bezhotovostným prevodom na účet predávajúceho

Pridané 06.11.2017

Pre upresnenie, stále hovoríme o takom prípade,  kedy sa transakcia ohľadne kúpy nehnuteľnosti realizuje mimo služieb realitnej kancelárie.  

Ďalšou  možnosťou, ako vyplatiť kúpnu cenu za nehnuteľnosť, je bezhotovostný prevod na účet predávajúceho v plnej výške. V takomto prípade neplatia limity ako v predošlom článku, kde som hovoril o vyplácaní kúpnej ceny v hotovosti – a to do 15.000 EUR pri fyzickej osobe  – nepodnikateľov, resp. do 5.000 EUR – podnikateľov. ...

Zobraziť celý článok

Možnosť číslo 1. Vyplatenie kúpnej ceny v hotovosti

Pridané 23.10.2017

Nie je to až tak dávno, kedy sa chodilo pri podpisoch zmluvy o prevode nehnuteľnosti s „igelitkami“ plných peňazí a následne sa odovzdávali predávajúcim. Mám s tým osobné skúsenosti a keď si na to niekedy spomeniem, tak sa nad tým zasmejem. V súčasnej dobe však platbu v hotovosti upravuje zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce ...

Zobraziť celý článok

Bezpečnosť prevodu peňazí pri kúpe nehnuteľnosti.

Pridané 10.10.2017

Chystáte sa kúpiť nehnuteľnosť a máte v úmysle vyplatiť kúpnu cenu alebo časť kúpnej ceny v hotovosti? Chcete sa dozvedieť akým rizikám sa vystavujete, ak vopred vyplatíte kúpnu cenu za byt či dom? Chcete vedieť, ako zvýšiť bezpečnosť prevodu peňazí predtým, ako sa stanete  právoplatným majiteľom nehnuteľnosti? Alebo ste majiteľom nehnuteľností a chcete, aby peniaze za Váš  dom či boli uhradené v plnej výške? Čítajte ďalej a zistíte ako maximalizovať bezpečnosť prevodu peňazí pri kúpe nehnuteľnosti. ...

Zobraziť celý článok

Dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach sa zvyšuje.

Pridané 01.09.2017

Onedlho sa končí letná sezóna a s ňou aj dovolenkové obdobie. Po nej príde čas, keď budeme môcť snívať o ďalších zážitkoch, trebárs aj v novej chate či chalupe, ktorej kúpou sa zaradíme medzi tých, čo najviac zvyšujú dopyt po rekreačných objektoch. 

Zobraziť celý článok

Vláda pripravila niekoľko zmien pri hypotékach.

Pridané 18.08.2017

Rezort financií novelami reaguje na programové vyhlásenie vlády a zároveň prináša ďalšie opatrenia, ktoré sú súčasťou akčného plánu boja proti daňovým únikom. Väčšina z nich sa dotýkala daňových tém.  Pozrite sa na Nové daňové zvýhodnenie pri úveroch na financovanie bývania.

Zobraziť celý článok

Čo všetko je ešte potrebné urobiť, keď už bývate vo vlastnom? Alebo vyplývajú pre Vás povinnosti zo zákona ?

Pridané 25.07.2017

S kúpou bytu je spojených veľa administratívnych úkonov a povinnosti vyplývajúcich pre Vás zo zákona.

 

Kúpili ste si vysnívané bývanie! Konečne to máte za sebou! Výber potenciálnych nehnuteľnosti a absolvovanie obhliadok, vyjednávanie ceny, vybavovanie hypotéky, rezervačné, úverové, záložné a kúpnopredajné zmluvy.

Okolo kúpy bytu je množstvo vybavovačiek a ani v momente, keď je byt už konečne Váš, sa kolotoč vybavovania nekončí. Pokúsim sa Vám priblížiť niektoré oznamovacie povinnosti, ktoré Vám vyplývajú z nadobudnutia nehnuteľnosti, pokiaľ sa chcete prihlásiť k trvalému pobytu na adrese, kde ste kúpili nehnuteľnosť.  

Zobraziť celý článok

Od 1.novembra.2017 nová daň z nehnuteľnosti ?

Pridané 29.06.2017

Spozornieť by mali predovšetkým majitelia poschodových domov, resp. tí, ktorí vlastnia domy, ktoré sú viac podlažné. Kto vlastní poschodový dom, má platiť daň z každého podlažia teda zo súčtu každého podlažia. Zmena v podobe dane z každého podlažia by postihla najmä ľudí na vidieku. Štát by ňou v podstate aj starších ľudí nútil presťahovať sa zo svojich dlhoročných domov do menších prízemných obydlí. Nová daň z podlažia cez novelu zákona o miestnych daniach už prešla v parlamente do druhého čítania a ide do výborov, informuje denník Pravda.

Zobraziť celý článok

Ceny nehnuteľností rastú! A ako?

Pridané 28.06.2017

Realitný trh sa hýbe. A to je dobre, pretože čo sa hýbe, to žije. A ako rýchlo rastú ceny nehnuteľností?

Zobraziť celý článok

Rozvod a hypotéka na krku. Čo s tým?

Pridané 31.05.2017

Na začiatku je takmer idylický vzťah plný romantiky, keď sa dvaja rozhodnú žiť život spoločne, vybavia si hypotéku, kúpia si byt, alebo si postavia vysnívaný dom. Časom sa však môžu objaviť aj problémy, nezhody, hádky a vzťah sa skončí až v polovici prípadov aj nepríjemným rozvodom. Hypotéka sa ako druhý sobáš uzatvára na viac ako 25 a viac rokov. Čo teraz s tým? Aké možné riešenia existujú v takejto situácii?

Zobraziť celý článok

Na kom stojí Váš nový dom?

Pridané 20.04.2017

Stavba domu je jedným zo splnených životných snov. Akýsi medzník. Záležitosť, ktorá málokoho stretne viackrát v živote. Stres a radosť zároveň. Pokiaľ práve nie ste extrémne talentovaný a nepredstavujete akýsi prototyp renesančného človeka, ktorý vie všetko (a najlepšie), budete potrebovať oporu skúseného tímu plného ešte skúsenejších pracovníkov. Celý projekt stavby väčšinou stojí na sieti profesionálov. A niektorých budete nutne potrebovať i Vy, pokiaľ ale nechcete, aby sa Vám Vaše vysnené kráľovstvo zosypalo na hlavu ako domček z kariet. Potom sú tu takí špecialisti, o ktorých ani neviete, že ich potrebujete, ale určite majú s Vaším zámkom niečo spoločného.Koho každého by sa mohla realizácia stavby nového domova týkať?

Zobraziť celý článok

Pár dobrých dôvodov, prečo predávať bez realitky

Pridané 20.04.2017

My makléri sa často stretávame s klientami, ktorí nás žiadajú o pomoc vo chvíli, kedy sa im nedarí predať nehnuteľnosť bez realitky. Mrzí nás to, pretože keby nás o pomoc požiadali skôr, ušetrili by čas, nervy a hlavne peniaze. Aj keď si pôvodne myslia pravý opak.

Zobraziť celý článok

Zastavenie rastu cien nehnuteľností je už na dohľad

Pridané 20.04.2017

Ceny bytov v 1. štvrťroku 2017 zatiaľ nevykazujú jasné spomalenie dynamiky rastu oproti 4. štvrťroku 2016. Ani medziročné porovnanie tento trend ešte nepotvrdilo. Ale Bratislava, ktorá svojou veľkosťou realitného trhu udáva tón budúceho vývoja cien, už zaznamenala spomalenie rastu cien bytov v najväčšom segmente - dvojizbových a trojizbových bytov.

Zobraziť celý článok

Čo je to ten Home Staging?

Pridané 19.04.2017

Som si istý, že ste o tom počuli. Prišiel k nám zo zahraničia, a ak to funguje v desiatkach krajín po celom svete, bolo by naivné myslieť si, že len v slovenskej republike, nebude to fungovať. Funguje to!

Zobraziť celý článok

3 kroky. Ako poznať dobrého makléra?

Pridané 19.04.2017

Možno práve teraz si dávate túto otázku. Či si nakoniec vyberiete mňa, alebo  jedného z mojich kolegov, vyberajte dobre. A podľa  čoho? Možno Vám napovie, niekoľko  chytrých rád:

Zobraziť celý článok

Dátum a sviatok

Sociálne siete
Kontaktný formulár

Zašlite nám Vaše otázky

Opiště text - nechci spam:


      © 2017 - Štefan Čarnoký
Digitální obchodník